filmmor 2019

11 & 12 mayıs 2019 tarihlerinde 6. sını düzenlediğimiz kadın film festivali tüm parasal ve kaynak sorunlarına rağmen hayata geçirildi.

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği olarak bu sene ki festivali oldukça zor anlar yaşayarak ve birazda sıkıntılı bir süreç eşliğinde hayata geçirmiş olsak da, festivali yapma ısrarının neden önemli ve elzem olduğunu bizzat yaşayarak deneyimledik.

Malum, dar alanlara sıkışmış, biraz daralmış, yalnızlaştırılmayla karşı karşıya kalmış hissederken, bu festival tekrar temas etmenin, tekrar hatırlamanın, tekrar var’ız diyebilmenin nefes aldıran an’ların oluşmasına tanıklık etti.

Özellikle forum sonrası gelen istekler “daha çok konuşalım”, “daha çok tanışma ortamlarını yaratalım”, “daha çok temas edelim” taleplerinin açığa çıkmasına neden oldu.

Evet, bu sene gösterimler, sinema salonu yerine yapısal sorunları bulunan biraz havasız hatta bunaltan bir salonda oldu, sadece dört filmimiz vardı (bu kadarı ile yetinmek zorunda kaldık) lakin bu bile katılımı asla ve asla etkilemedi.

Üstüne üstlük filmmor ekibi de aramızda olmadı, buna rağmen tüm gösterimleri iki gün boyunca Evrim İnan (makinist) sayesinde tek bir sorun yaşamadan izleyebildik.

Gerek festivale gelen kadınlar gerekse Bodrum Kadın Dayanışma Derneği kadınları şunu bir kez daha gördük ki, “hizmet götüren ve hizmet alan” diye bakmadığınız zaman, bunun yerine feminist politika oluşturma yöntemleri üzerinden yol yürüdüğünüzde salonda bulunan her kadın festivalin sahibi ve yapıcısı oluyor.

Kısacası kadın film festivali yeni alanları deneyimlememize, yeni kadınlarla buluşmamıza, yeni bir dayanışma yöntemini oluşturma an’larımızla dolu dolu geçti.

Seneye mi? Tabii ki kadın yönetmenlerin filmleri bodrum kadınlarıyla buluşmaya devam edecek.

Feminist politika yapma derdi olan kadınlar olduğu müddetçe, hiç bir kurum yada yapı kadın festivallerinin yapılmasını durduramaz. Yeter ki talip olmaktan ve feminist söz üretme deneyimimizden uzaklaşmayalım.

Bu arada festival boyunca Evrim’in yanı sıra sevgili Anuş Hakgör ve Ayşe İskender kitap standında, sevgili Elif Aytaç bağış ve içecek standında, sevgili Mefahat Adalı dergi standında, salon ve katılımcılar ile ilişkilenmede sevgili Yaşare Kılıç, Türkan Kaytan, Fethiye Kızak, Aynur Dik ve Melike Meriç, sevgili Miray Demir, Figan Erozan, Feyha Karslı organizasyon hazırlık ve görüşmelerinde destek sağladılar. Ayrıca sevgili Emine Yenilmez Aydemir (CHP Muğla Milletvekili Adayı) ve sevgili Sultan Özcan (HDP Muğla Milletvekil Adayı) “Bu Nasıl Demokrasi” belgeselinin ardından bizlerle birlikte Kadın forumunun gerçekleşmesini sağladılar.

#YaşasınFeministMücadelemiz #YaşasınKadınDayanışması #KadınFilmleriFestivalin #KadınlarVardır #BKDHeryerde #BodrumKadınDayanışmaDerneği